Jak to działa FIRMA?

Jeśli potrzebujesz leasingu na samochód, sprzęt lub maszyny budowlane, skontaktuj się z nami za pośrednictwem wniosku. Odpowiedź uzyskasz w 15 minut.

firmy

Są różne sposoby finansowania działalności, począwszy oczywiście od kapitału własnego i zysku wypracowanego przez przedsiębiorstwo, przez kredyt lub pożyczkę, dotacje państwowe lub fundusze unijne, aż po leasing. Ta ostatnia opcja wydaję się być szczególnie interesująca, gdy rozważa się zakup pojazdu, sprzętu komputerowego lub urządzeń oraz nieruchomości z przeznaczeniem na powierzchnie magazynową albo produkcyjną. W każdym z tych przypadków mamy możliwość pokryć wydatki środkami z kredytu bankowego albo właśnie je wyleasingować. Zresztą z reguły bank ma gotową ofertę komplementarną, proponując jednocześnie np. kredyt samochodowy lub leasing auta.

Leasing dzieli się na dwa rodzaje: finansowy oraz operacyjny. W ramach pierwszego leasingobiorca zalicza amortyzację przedmiotu leasingu oraz odsetki w koszty swojej działalności, a po zakończeniu umowy przejmuje własność dzierżawionego aktywa. Tymczasem podczas korzystania z drugiej wersji przedmiot najmu pozostaje własnością leasingodawcy, który ponosi koszty eksploatacji aktywa oraz wlicza amortyzację w swoje koszty, natomiast leasingobiorca może pomniejszyć swoje przychody o całość rat leasingu, a nie tylko odsetki tak, jak w opcji finansowej. Z tego też względu leasing operacyjny jest uważany za korzystniejszy, chociaż wszystko zależy od konkretnego przypadku i specyfiki przedmiotu dzierżawy.

Leasing operacyjny jest powszechnym sposobem sfinansowania użytkowania pojazdu wśród praktycznie wszystkich przedsiębiorstw. Jego cechą charakterystyczną jest brak konieczności zakupu najmowanych środków trwałych tak, jak jest to w przypadku leasingu finansowego albo kredytu samochodowego. Przejęcie własności auta po okresie leasingowym może być mało opłacalne ze względu na ostry spadek wartości pojazdów w pierwszych latach ich eksploatacji.

Leasing operacyjny ma jednak i inne zalety, wśród których warto wymienić:

1) brak opłat dodatkowych i prowizji,
2) możliwość uznania opłaty wstępnej za koszt działalności,
3) optymalizacja podatkowa, jako że rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu,
4) obowiązek ponoszenia wydatków na ubezpieczenie spoczywający na leasingodawcy,
5) dopasowanie struktury rat leasingowych do potrzeb klienta,
6) możliwość przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy najmu na osobę trzecią (np. w przypadku problemów finansowych leasingobiorcy).

Powyższe cechy leasingu sprawiają, że jest godną polecenia formą finansowania środków trwałych. Dotyczy to nie tylko pojazdów mechanicznych, ale również sprzętu komputerowego, urządzeń produkcyjnych, a nawet nieruchomości (choć tu popularniejszy jest leasing finansowy).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemek
4 lat temu

Takich informacji szukałem. Ciekawy blog.