Krótkotrwałe finansowanie inwestycji

Leasing to świetna możliwość na krótkoterminowe finansowanie inwestycji w naszej firmie. Przedsiębiorcy najczęściej wybierają finansowanie inwestycji długoterminowych przez branie na nie kredytu, a krótkoterminowe, na przykład na zakup samochodu.

Leasing samochodowy jest najczęściej wybieraną formą leasingu spośród dostępnych w Polsce. Umowy leasingowe w krótkim czasie pozwalają powiększyć możliwości finansowe naszej firmy. Leasing przynosi szerokie korzyści podatkowe, co nie bez znaczenia pozostaje dla właścicieli przedsiębiorstw, dla których leasing jest przeznaczony. Właśnie dzięki temu, że istnieją ulgi podatkowe dla osób biorących leasing, taka forma finansowania zyskała ogromną popularność w ostatnich latach.

Współczesne prawo podatkowe w naszym kraju pozwala właścicielom przedsiębiorstw wliczać w koszty wszystko to co wydaliśmy na eksploatowanie samochodu w celu uzyskania z niego przychodu. Te koszty można odliczyć od podatku przy rozliczeniu całorocznym. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się także sama wysokość raty leasingowej, o ile oczywiście umowa, jaką zawarliśmy z leasingodawcą nie jest krótsza niż 40% okresu amortyzacji. Amortyzacja samochodu nowego może trwać nawet sześćdziesiąt miesięcy, jeśli natomiast korzystamy z leasingu, może ten czas skrócić się do około dwudziestu czterech miesięcy.

Wybierając miedzy leasingiem operacyjnym a finansowym, wybieramy tak naprawdę między formą opodatkowania tych źródeł finansowania.

Warunki, jakie musi spełniać umowa leasingowa

Umowa leasingowa powinna być sporządzona na piśmie, powinny na niej widnieć podpisy osób, które zawierają umowę. Umowa bez podpisu zazwyczaj nie jest ważna w świetle prawa. Umowa leasingowa powinna opiewać na sumę wyższą niż wartość całkowita samochodu, który bierzemy w leasing. Różnica między sumą wysokości wszystkich rat spłacanych przez leasingobiorcę, a rzeczywistą wartością samochodu jest właśnie kwotą, którą zarabia leasingodawca na umowie.

Niekiedy w umowie spisuje się zobowiązanie do spłacania samochodu branego w leasing co najmniej do czasu, kiedy leasingobiorca nie spłaci równowartości samochodu. Mimo że leasingodawca jest formalnym właścicielem samochodu to osoba, która wzięła samochód w leasing jest odpowiedzialna za pokrywanie koszów wszelkich napraw oraz przeglądów samochodu oraz innych kosztów związanych z czynnym eksploatowaniem auta. Po zakończeniu umowy leasingowej możemy wykupić samochód na własność ? może dojść do tego po dokonaniu opłaty końcowej.

Umowę o leasing podpisują dwie osoby ? osoba finansująca, czyli leasingodawca i osoba korzystająca z leasingu, czyli leasingobiorca. Samochodu w leasing nie może dać osoba, która nie jest przedsiębiorstwem, natomiast osoby, które biorą samochód w leasing mogą być zarówno osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorstwami. Osoby, które nie posiadają swojej działalności gospodarczej, mogą liczyć od niedawna na uzyskanie auta przez umowę leasingową. Leasing taki nie odbiega zbytnio zasadami od kredytu bankowego udzielanego osobom fizycznym ? co miesiąc musimy spłacać raty, których wysokość ustalamy podpisując umowę.

Dotacje unijne na leasing samochodowy

Firmy korzystające z leasingu samochodowego mogą liczyć na dotacje z Unii Europejskiej specjalnie na ten cel. Dzieje się tak ze względu na to, że Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa doceniło w ostatnich latach możliwości, jakie wynikają z finansowania zakupu sprzętu w firmach przez leasing. Dzięki temu procedura ubiegania się o dopłaty unijne na leasing stała się również zdecydowanie prostsza i bardziej przejrzysta. Podstawowym plusem dopłaty unijnej do leasingu jest to, że jest ona wypłacana z góry w całości, czym dostosowuje się ona do z reguły najczęściej spotykanych umów leasingowych spotykanych w Polsce. Jeszcze przed kilkoma laty dotacje były wypłacane co miesiąc, co miało być wygodne dla tych, którzy spłacali comiesięczne raty na rzecz leasingodawcy. Jednak w praktyce oznaczało to przestoje w płynności finansowej firm, przez co proces uzyskiwania dotacji był dość uciążliwy dla tych, którzy nie mogli sobie bez nich poradzić z ratami za samochód w leasingu. Obecnie wysokość dotacji jest uzależniona od tego, jaka jest całkowita wartość ?towaru? zaciągniętego w leasing, a nie wysokość pojedynczej raty.

Aby ubiegać się o dopłatę unijną, musimy zawrzeć z leasingodawcą umowę o ponoszenie przez niego wydatków kwalifikowanych w imieniu leasingobiorcy. Posiadając taki dodatek do umowy, leasingobiorca będzie mógł swobodnie ubiegać się o całość dopłaty zaraz po uzyskaniu samochodu na użyteczność własną. Dzięki temu procedura upraszcza się, bo nie trzeba występować co miesiąc o dopłaty do kolejnych rat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
4 lat temu

Interesujące podejście do tematu. Dobrze
się czyta.