Leasing Operacyjny

Istnieją dwa główne rodzaju leasingu, są nimi leasing operacyjny oraz finansowy. Leasing operacyjny jest zdecydowanie lepszy, niż finansowy. Oczywiście na każdą sytuację należy spojrzeć indywidualnie, jednak w przypadku większości prywatnych przedsiębiorców, korzystniejszy jest leasing operacyjny. Daje on bowiem szansę na wliczenie przedmiotu leasingu do całego majątku klienta. A zatem wszystkie opłaty za leasing, są kosztem uzyskania przychodu.

Na dodatek do kosztów uzyskanych przychodów, można wliczyć ubezpieczenie, które najczęściej dostajemy w pakiecie leasingowym np. auta. Ubezpieczenie to nie może, jednak przekraczać 20 tysięcy euro. Na dodatek jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą, w użytkujemy w jej zakresie auta, to wszelkie wydatki związane z użytkowaniem pojazdu można podciągnąć pod koszty uzyskania przychodu. Leasing operacyjny nie daje nam jednak szansy odliczyć VAT, który zawiera cena sprzedaży, gdy chcemy nabyć auto gdy leasing już się zakończył.

Leasing operacyjny, jest najczęściej wykorzystywanym, czy też użytkowanym rodzajem leasingu w Polsce.

W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, do kosztów uzyskanych dochodów, można naliczyć jedynie odsetkową część za raty na leasing. Podobnie jak w operacyjnym, leasing finansowy daje jednak szansę, na wliczenie kosztów użytkowania sprzętu do uzyskanych przychodów. Najczęściej koszty te to opłata za ubezpieczenie czy odpisy amortyzacyjne, które nalicza się do wartości przedmiotu. Kwota ta nie może przekraczać 20 tysięcy euro.

Niestety leasing finansowy nie daje nam szansy na rozliczenie się z podatku VAT, za opłaty leasingowe. Na dodatek ten podatek należy uregulować już góry. Jak widać gołym okiem, leasing operacyjny, przynosi o wiele więcej wymiernych korzyści finansowych. Leasing finansowy ma jednak ta zaletę, że nie wymaga długotrwałych procedur. Na dodatek wiele salonów samochodowych oferuje nam pakiet ubezpieczenia nie tylko OC, ale również AC czy nawet assistance. Jeśli zaś zdecydujemy się na nabycie auta, możemy liczyć na rabaty, które zależą od wartości całego pojazdu.

W przypadku leasingu finansowego, trzeba się liczyć również z tym, ze opłata wstępna może być ustalona od 10 procent wartości samochodu. Dotyczy to również leasingu operacyjnego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lincoln
7 lat temu

Moim przekonaniem jest ostatnie jedyny z najmilszych tekstów obecnych sezonów. Każdemu czytającemu niniejszy artykuł polecam nauczyć się z stylu angielskiego, ponieważ za granica i istanieje dużo pięknych kartek spośród takimi sytuacjami.