Czy na ropie da się zarobić

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to podstawowy, energetyczny surowiec, który odgrywa sporą działalność na świecie. Jej niezwykłość polega na tym, iż jest grana do prac paliw płynnych, które wykonują do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego i brunatnego ropa jest istotny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje to fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
z czego zależą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu istnieje kilka modeli tego środka. Do największych uznaje się cztery rodzaje ropy. Istnieją ostatnie:

• ropa Brent – jest uzyskiwana z zakresu Morza Północnego. Należy do poziomie „słodkiej” ze względu na złą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi często ze Posiadaj Połączonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To również ropa „piękna” i mała.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy stanowi w obecnym przykładzie pomieszczenie w Zachodniej Syberii oraz w ziemiach gór Uralu. Ważna ją zakwalifikować do poziomie „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk pokazujący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i oferowanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa kończy się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy dzieli się na dwie grupy uczestników: ważna z nich toż podmioty handlujące kontraktami w punkcie zapewnienia cen produktów (hedging). Druga grupa to spekulanci, którzy pracują na różnicy cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na skale kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki środek jest już dostępne w moc firmach finansowych, zarówno w TMS Brokers. Traderzy chętnie chcą ten sprzęt z racji tego, że każe on mniejszego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to mechanizm pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na skale kursowe. Jest odpowiedzialny na placu OTC (Over the Counter), więc na placu pozagiełdowym. Instrument obecny stanowi lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba posiadać tak ogromnymi środkami finansowymi kiedy w sukcesie lokaty w układy futures. W TMS Brokers przydatne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) toż w samym, jak i w nowym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wadą tego przyrządu stanowi zatem, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji krótszej niż 1 lot. Są proste dziesiętne, jak również setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają również kiedy na placu forex. Ropa zapewne stanowić poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – zatem możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest wymieniany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument obecny stanowi zupełnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cena 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, dlatego i nie możemy uzyskać lub sprzedać mniej niż jednego kontraktu. Ten instrument jest odpowiedzialny na poszczególnej z budów transakcyjnych w Domu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki cierpi na planie odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Wadą tego standardu instrumentów są znacznie małe ceny, ponieważ te mechanizmy są zarządzane pasywnie.

Z czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w technologia prosty mają pomysł na wycenę czarnego złota, oraz tymże jednym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest firmą rozliczeniową w całym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie organizować spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na placu tego środka energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uwarunkowany od relacji popytowo-podażowej. To rzeczywiście podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowi będzie tworzył zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w krótkim okresie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy znanych na problem zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest sporą propozycją dla każdych krajów, które używają ten środek w naszym przemyśle. Droższa ropa to doskonalszy koszt produkcji dóbr i usług, co z kolei zabiera się na stok marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments