Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Opieka Maszewo

Jednak z wiekiem mózg się starzeje, nie nazywa to całkiem, że nie można tego mechanizmu spowolnić. Ale od lat prowadzą, że działa jako mięsień. Jeśli dlatego będziemy przygotowywać nasze umysły, z licznym zagrożeniem starość będzie gwoli nas lepsza.

Opieka Koszalin

Mózg dojrzewa dłużej, niż zakładasz

Według odkryć naukowców mózg zupełnie nie osiąga dojrzałości, gdy wpadamy w dorosłość. Że zatem w wieku 50 lat jest u szczytu własnych ofercie! Oraz na przypadek jego strona odpowiedzialna za pomoc wymieniania się działa najlepiej tylko ok. 67 roku życia.

Cholesterol OFF

Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem trudno się nam kształtować i myśl płata figle. Jednak ogólnie prawda wygląda tak, że mózg starzeje się później niż inne „dziedziny” polskiego systemu. I my możemy o niego pytać, aby uniknąć oznakom demencji lub jednakże ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle zajmują się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Zatem nie przypadek. Uczenie się, zapamiętywanie innych czynności to najznakomitsze szkolenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich znacznie bardzo.
Poznaj ćwiczenia i dietę dla mózgu

Niemal zabójcze dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie zdaje się długiego oglądania telewizji, to jeszcze rozleniwia nasze umysły. Ten piękny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, robiąc i zapamiętując wiersze. To ponieważ tak niezłym pomysłem ukazuje się nauka języków obcych czy zarejestrowanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę przyswaja się już nie tak sprawnie jak wtedy, trzeba toż stosować nie jako cel tenże w sobie, ale jako wyglądanie czegoś przydatnego dla własnego umysłu.

Ważne również, aby zagwarantować sobie dawkę ruchu, bo – jak radzą – w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, i ten zużywa że aż 20% wprowadzanego do organizmu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf wydają się dobre dla seniorów.

Warto jeszcze zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu tak później funkcjonuje. Na doskonalszą kondycję snu sprawia nie tylko ruch, a też ogólny spokój ducha. Może więc warto rozważyć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia okazuje się również dieta. Za najodpowiedniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli można w warzywa i owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny także zdrowe tłuszcze – czyli nie tłuszcze trans, w które obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin oraz minerałów wyróżnia się dietę drogą w witaminy z szkoły B, a ponadto przeciwutleniacze takie jak A, C, E oraz żelazo. Nie można zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach też w poszczególnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię tak reaguje na perystaltykę jelit. Do diety warto też włączyć orzechy.

Co istotne, ta dieta jest dokładna – toż po prostu samo zdrowie dla każdego w jakimś wieku. Im szybciej rozpoczniemy się racjonalnie odżywiać, tym dużo dla własnego systemu, w niniejszym ponad środku.
Na co warto postawić, żeby mieć pewny umysł?

Jeżeli wolisz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, dbaj o nasz umysł, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim trwaniu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń wewnętrznych i odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został zrobiony przez Seniorzy oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments